NOVINKY
Lásku prejavme mamám aj planéte. Nezabúdajme vytriediť aj odpad z darčekov ku Dňu matiek
Druhá májová nedeľa je každoročne výnimočným dňom pre všetky mamy. Práve tento deň je jedným z tých, kedy sa snažíme urobiť im radosť o čosi viac, napríklad aj malým darčekom. V OZV ENVI - PAK preto pripomíname, že aj obaly z týchto milých pozorností treba správne vytriediť.
Zisti viac
Praha bude hostiť prvé Európske obalové sympózium
Záver júna sa v Prahe ponesie v znamení obalov. Najnovšie zmeny v obalovej legislatíve, nové požiadavky na recykláciu, znižovanie plastového odpadu, udržateľnosť obalov, ale aj pohľad na rôzne inovácie, ktoré sú potrebné k minimalizácii vplyvu obalových materiálov na životné prostredie. O tom všetkom budú hovoriť odborníci na Európskom obalovom sympóziu (European Packaging Symposium), ktoré sa uskutoční vo štvrtok 27. júna 2024 v Prahe.
Zisti viac
OZV ENVI - PAK sa pridala k iniciatíve #bezhejtu
Slušná a konštruktívna diskusia by mala byť samozrejmosťou. Nielen v reálnom živote, ale aj v online priestore. Práve preto vznikla iniciatíva #bezhejtu, ku ktorej sme sa pridali aj my v OZV ENVI - PAK. Firmy, mestá, médiá aj neziskové organizácie sa prostredníctvom tejto iniciatívy snažia spoločne zaistiť bezpečný online priestor pre konštruktívnu diskusiu, do ktorej sa nemusíte báť zapojiť.
Zisti viac
Európsky parlament formálne prijal predbežnú dohodu o PPWR
Nariadene Európskeho parlamentu a Rady o obaloch a odpade z obalov, o zmene nariadenia (EÚ) 2019/1020 a smernice (EÚ) 2019/904 a o zrušení smernice 94/62/ES, ktorého cieľom je riešiť neustále rastúci objem odpadu, harmonizovať pravidlá vnútorného trhu a podporiť obehové hospodárstvo, bolo schválené 476 hlasmi. Proti hlasovalo 129 poslancov a 24 sa zdržalo hlasovania. Pred nadobudnutím platnosti dohody ju musí formálne schváliť aj Rada.
Zisti viac
Ukážte, ako pomáhate našej planéte a vyhrajte sklenenú fľašu!
Chodievate zbierať odpadky vo svojom okolí? Sadíte stromy? Jazdíte do školy alebo do práce na bicykli? Beriete si do obchodu vlastnú tašku? Nosíte oblečenie z druhej ruky?
Zisti viac
Je všetko „eko“ naozaj ekologické? Dajte si pozor na greenwashing
Záleží vám na ochrane životného prostredia a chcete aj vy svojimi nákupmi prispieť k udržateľnosti? Potom určite viete, že nie všetko zelené je skutočne ekologické. Rastúci počet „zelených“ označení na obaloch bez porovnávacích údajov býva nielen neprehľadný, ale často aj zavádzajúci. Toto sa už čoskoro zmení. Výrobky s prívlastkom – environmentálne, prírodné, biodegradovateľné či klimaticky neutrálne, sa už nebudú môcť používať bez overených informácií a dôkazov. Ide totiž o tzv. greenwashing. V OZV ENVI - PAK poukazujeme na tento novodobý fenomén a upozorňujeme na to, ako sa nepodloženým označeniam vyhnúť.
Zisti viac
Mladí reportéri dokazujú, že aj malé kroky majú veľký význam
ENVI - PAK bol opäť súčasťou odbornej poroty zloženej z novinárov, fotografov a zástupcov environmentálnych organizácií, ktorá vybrala víťazov národného kola súťaže Mladí reportéri pre životné prostredie. Najlepšie súťažné príspevky od žiakov z celého Slovenska od 11 do 25 rokov poputujú do medzinárodného kola, kde si zmerajú sily s víťaznými príspevkami od študentov zo 43 krajín. Hlavnou témou ročníka bola klimatická zmena.
Zisti viac
Príjemné prežitie veľkonočných sviatkov!
Aj počas týchto dní myslime na správne triedenie.
Zisti viac
Zaujímate sa o ochranu prírody? Máme pre vás 5 tipov na knihy s touto tematikou
Marec je už tradične ideálnym časom na ponorenie sa do sveta literatúry. Máte aj vy chuť začítať sa do dobrej knihy? Využite príchod jari a prebúdzanie sa prírody na rozšírenie si obzorov o životnom prostredí cez pútavé príbehy uznávaných autorov. Pri tejto príležitosti sme v OZV ENVI - PAK zbierali na našich sociálnych sieťach čitateľské tipy a vytvorili vlastný rebríček kníh s tematikou ochrany klímy a životného prostredia.
Zisti viac
SPRÁVA O ČINNOSTI ZA 4. ŠTVRŤROK 2023
Počas štvrtého štvrťroku 2024 sme pokračovali vo vzdelávaní odbornej a laickej verejnosti v predchádzaní vzniku odpadu, jeho správnom triedení, ale aj novinkách, ktoré priniesla legislatíva. 
Zisti viac