Mladí inovátori priniesli nové enviro aj medicínske riešenia
OZV ENVI - PAK nechýbal na februárovom finále Lifbee Academy – BioInnovation Awards, kde mladí vedci predstavili nové možnosti a perspektívne riešenia v oblasti zdravia či životného prostredia. Víťazné inovácie priniesli riešenie problému suchých očí, ale aj technológiu výroby novej generácie vzácneho korenia.

Výsledkom niekoľkomesačnej práce mladých vedcov v Lifbee Academy je sedem inovátorských projektov – tri v Enviro Labe, ktorého dlhoročným patrónom a mentorom je OZV ENVI - PAK, a štyri v Med Techu (medicínskych technológiách). Účastníci odprezentovali svoje projekty počas finálového večera v bratislavskej Novej Cvernovke.

Inovatívne pestovanie šafranu

Víťaza v kategórii environmentálnych inovácií, ktorú zastrešuje a podporuje ENVI - PAK už od začiatku fungovania projektu, vyberali Katarína Kretter z OZV ENVI - PAK, riaditeľ výskumu Igor Pipíška z CVV a environmentalista Martin Šebesta. Prvenstvo si vybojoval tím Spicy Cells zložený z biotechnologičky Šarloty Kaňukovej, mikrobiologičky Elišky Sembolovej a molekulárneho záhradkára Mateja Zámečníka. Tento tím presvedčil porotu výskumom a inovatívnym pestovaním vzácneho korenia šafranu. Novú inovatívnu generáciu šafranu by chceli uviesť na indický trh a vyrábať v rastlinných bunkách. Spicy Cells si okrem víťazstva v Enviro Labe vyslúžil aj cenu publika. „Pre mladých vedcov je to výborná možnosť ukázať svetu a inovátorskej komunite, čo sa v nich skrýva a priniesť nové myšlienky, ako uspieť v boji s environmentálnou krízou,“ priblížila Simona Held Veselá, spoluzakladateľka platformy Liffbee Academy s tým, že inovátorom zároveň komunita ľudí zložená z podnikateľov, vedcov, rôznych odborníkov pomáha posunúť sa v nových oblastiach a prekonať strachy, s ktorými do programu vstupujú. „Teším sa, že môžeme byť súčasťou skvelých inovatívnych projektov, ktoré majú potenciál zlepšiť nielen cirkulárnu ekonomiku, ale celkovo aj životné prostredie. Napriek tomu, že ocenený mohol byť iba jeden tím z každej kategórie, víťazmi sú vlastne všetci, ktorí teraz čelia výzve posunúť svoje projekty k samotnej realizácii,“ povedala po finále Katarína Kretter, riaditeľka komunikácie OZV ENVI - PAK a členka poroty, ktorá v minulých ročníkoch aj mentorovala účastníkov Enviro Labu.

 

Riešenie pre suché oči

V druhej kategórii Med Tech zvíťazil tím Lorum, ktorý priniesol inteligentnú očnú masku, pomáhajúcu pri nepríjemnom syndróme suchého oka. Na tento problém si posvietila študentka medicíny Sára Fellnerová so softvérovým vývojárom Marekom Gálikom. Kritické otázky im na finále kládli porotcovia David Stíbal, viceriaditeľ českého inovačného centra i&i Prague, Marián Kulich, viceprezident operácie klinického dodávateľského reťazca zo spoločnosti SanaClis či investor Michal Nešpor z Crowdberry. „Výhra je pre nás odmenou a zároveň záväzkom pokračovania v tom, čo robíme. Najbližšie obdobie bude plné vylepšovania a zdokonaľovania súčasného prototypu," vyjadril sa softvérový inžinier Gálik. Oba víťazné tímy získali okrem rôznych cien aj finančnú odmenu v hodnote 5000 eur na rozvoj svojich nápadov. Na podujatie pricestovala z Holandska aj odborníčka na cirkulárnu ekonomiku Andrea Orsag, aby zdieľala skúsenosti aplikácie udržateľných princípov, s ktorými sa stretla v rámci svojej zahraničnej praxe. 

 

Už čoskoro bude ďalší ročník

Mladí vedci sa prostredníctvom programu Lifbee Academy, ktorý trvá približne 8 mesiacov, najprv venujú rôznym trendom vo vede, diskusiám s odborníkmi a následne pracujú na vlastných projektoch, ktoré prinášajú rôzne inovácie vedúce k lepšiemu komfortu života ľudí s ohľadom na planétu. Ako uviedli z Lifbee Academy, už v júni plánujú spustiť 5. ročník projektu. Mladí vedci aj „nevedci“ sa môžu do programu hlásiť do konca apríla. „Novinkou je, že budeme otvárať Life Sciences Lab a EnviroTech Lab, v ktorom sa budeme venovať vedeckým inováciám rozšíreným o témy zelenej chémie, AI, informačných technológií, nových materiálov, robotiky, fyziky, a všetkých vedeckých technológií, ktoré vedia prispieť k znižovaniu klimatickej krízy, environmentálnej udržateľnosti aj na poli medicíny. Veľmi sa z toho tešíme, pretože doteraz sme sa zaoberali hlavne biológiou. Toto rozšírenie vie posilniť interdisciplinaritu v programe a zároveň obohatiť laby o nové perspektívne riešenia,“ doplnila Held Veselá. Program podľa organizátorov spája diverznú skupinu ľudí, keďže už samotní účastníci sú často rôzni odborníci. „Môžu to byť aj študenti, ktorí majú príležitosť pracovať na vlastnom projekte s pozitívnym dopadom s rovnako naladenými ľuďmi, získať prax a skúsenosti, a zároveň s projektom a tímom, ktorí vytvoria v Lifbee Academy, môžu preraziť. My a komunita, ktorú tvoríme spoločne s OZV ENVI - PAK a inými organizáciami, im v tom pomôžeme,“ dodala na záver Simona Held Veselá.